Седмици от бременността:
Седмица 8 от бременността: Бебето Ви е свързано с Вашия кръвен поток
През седмица 8 от бременността се доближавате към края на втория месец и все още сте в първия триместър.
Размер на бебето през седмица 8
Ембрионът е с размер около 1,5-1,6 см, което го прави приблизително колкото къпина ( издутините, които ще продължат да образуват пръстите на ръцете и краката, дори изглеждат малко като издутините на къпина). Вашето бебе все още е в етап на желе. Ехограф всяка седмица ще покаже, че ръцете и краката непрекъснато се уголемяват и, въпреки че все още е твърде рано да се претегли, лекарите изчисляват, че средното бебе тежи около 0,25 грама на този етап.
Развитието на Вашето бебе
През седмица 8 бебето повдига главата си и се разтяга за първи път. Крайниците му продължават да се развиват, като ръцете, краката и пръстите бавно се оформят. Има малко кожа между всеки от пръстите на ръцете и краката, която прилича на лента: това ще изчезне много скоро и не след дълго, бебето Ви ще може да движи отделните си пръсти.
Над очите се вижда малка кожна гънка, която по-късно ще оформи клепача му, въпреки че ще отнеме известно време, преди очите да добият пълната си структура и да започнат да функционират.
Това, което ще продължи да формира мозъка му, вече може да се види и на ултразвук като купчина мехурчета, тъй като главата започва да се оформя в очакване на раждането.
Стомахът и бъбреците са първите вътрешни органи, които започват да се формират, тъй като това са органите, които се нуждаят от най-много време, за да развият своята анатомична структура и физиологична функция. Всички останали жизненоважни органи ще ги последват през следващите няколко седмици.
От 8-ма седмица Вашето бебе започва бавно да се развива от ембрион в плод.
Малкото му сърце бие два пъти по-бързо от сърцето на възрастен, като постоянно изпомпва богата на кислород кръв около тялото си, за да помогне на всички органи да се развият здравословно. Кислородът е от решаващо значение за развитието на Вашето бебе и винаги трябва да се доставя в достатъчно количество - това е работа на плацентата.
Какво е да си бъдеща майка в седмица 8
Вече може би сте забелязали, че типичните симптоми на бременността постепенно отслабват, тъй като тялото Ви все повече свиква с променящите се нива на хормоните. До края на третия месец от бременността гаденето, повръщането и болките в корема трябва да изчезнат. Гърдите Ви ще продължат да нарастват в подготовка за хранене на детето Ви след раждането му, но болезнеността и свръхчувствителността на зърната засега ще намалеят.
Продължавайте да правите всичко възможно, за да се грижите за бебето си и да избягвате всички ненужни рискове. Бъдете разумни, когато става въпрос за стимуланти като кафе и други напитки, съдържащи кофеин (като много газирани напитки), и трябва напълно да избягвате алкохола и никотина, за да не навредите на здравето на бебето си.
Обичайни признаци и симптоми
Емоционални възходи и падения
Все още няма следа от коремче, така че няма видими улики за приятелите и семейството Ви, че сте бременна. Само близки членове на семейството или приятели може да забележат промени в емоционалното Ви състояние, докато се возите на това емоционално влакче: една минута сте в небесата, другата сте близо до сълзи. Ще има моменти, в които Ви се плаче и може да Ви е трудно да държите емоциите си под контрол и да ги скривате от хората около Вас, независимо дали това са Вашите колеги или приятели. Този вихър от емоции може да Ви напомня за пубертета - друг период в живота Ви, когато хормоналните промени причиняват всякакви различни емоции и чувства.
Чували ли сте за нашите HiPP родителски писма? Присъединете се към HiPP BabyClub днес и ние ще Ви изпращаме регулярни писма, пълни с полезни съвети и информация за всеки етап от Вашата бременност.
Въпроси, които може да искате да зададете на Вашия лекар или акушерка
Фолиева киселина, витамин В и йод
Не забравяйте да продължите да ядете прясна храна, съдържаща много фолиева киселина. Сега трябва също да се уверите, че чрез своята диета си набавяте достатъчно витамин В и/или от добавки, ако е необходимо. Също така, по време на бременността ще Ви е нужен повече йод, за да може щитовидната жлеза на Вашето бебе да се развие правилно.
Посъветвайте се с Вашия лекар, за да Ви препоръча подходяща добавка, която ще Ви осигури фолиева киселина, витамин В и йод, от които се нуждаете.
След като родите, няма да имате нужда от толкова много фолиева киселина, колкото по време на бременността, но жените, които кърмят, все още се нуждаят повече, в сравенение с другите жени.
Предотвратяване на увреждане на Вашия естествен зъбен емайл
Ако сте повръщали редовно през последните няколко седмици, трябва да отидете при зъболекаря си. Агресивната киселина в стомаха, която изхвърляте при повръщане, минава през устата Ви и облива зъбите Ви, което може да причини дълготрайно увреждане на зъбите и емайла (дори ако измиете устата и зъбите си след повръщане).
Вашият зъболекар може да Ви каже дали защитният емайл вече е повреден и ще Ви обясни какво можете да направите, за да защитите зъбите си.