Хранителна алергия или хранителна непоносимост
Получава ли бебето Ви някакъв обрив, хрема или дори диария след хранене? Това невинаги се дължи на алергия. Много по-често се касае за непоносимост към храни.
Научете повече за това какви са разликите между алергиите и непоносимостта, как можете да разберете от каква непоносимост евентуално страда Вашето бебе или малко дете, както и какво можете да направите по въпроса.
Разпознаване на хранителната непоносимост – симптомите
Сред най-често срещаните симптоми на хранителна непоносимост са:
- храносмилателни оплаквания, като напр. подуване на корема (до метеоризъм), флатуленция, диария, констипация и коремни болки (придружени понякога със спазми)
- засилен апетит за сладко
- умора и намалена работоспособност
- нарушения в развитието на децата
- главоболие
- зачервяване на лицето и шията, известно като „флаш“
- затруднено преглъщане
- усещане за парене на езика
- сърцебиене
Внимание:
Важно е да се консултирате с лекар по повод на тези симптоми, с оглед изключването на алергии и евентуални по-тежки заболявания.
Внимание:
При съмнение за хранителна алергия или непоносимост, винаги търсете лекарска помощ и проучете проблема, тъй като симптомите може да се дължат и на друго заболяване.
Тест за непоносимост – как работи тестът?
Съществуват различни възможности за изследване и установяване на хранителна непоносимост. Изборът на най-подходящия метод за тестване е в зависимост от съответния вид непоносимост.
При съмнение за малабсорбция на фруктозата или за непоносимост към лактоза, лекарите назначават дихателен тест.
В случай, че въз основа на получените резултати хранителна непоносимост бъде изключена, трябва да заведете детето на гастроентеролог или интернист, за бъдат направени допълнителни изследвания. Чрез тях могат да бъдат диагностицирани евентуални възпалителни заболявания на червата, цьолиакия и др.
Друг много по-елементарен начин, който обаче е свързан с известни ограничения и отнема време, е така наречената „диета на въздържане“ от определени храни. Изключвайте последователно различни групи храни от диетата на детето в продължение на поне две седмици – необходимо е да се придържате към този времеви интервал, тъй като някои симптоми се проявяват с известно закъснение. Ако след въздържането от определени храни се забелязва подобрение, може да се приеме, че съответните храни не се понасят добре.
Често задавани въпроси за хранителната непоносимост
Воденето на дневник за храненето помага ли за установяването на хранителна непоносимост?
Твърдо да, можете да водите дневник за храненето, за да разберете кои храни не се понасят добре от Вашето дете. За да бъде достоверен резултатът, е необходимо ежедневно да вписвате всички храни, които детето е консумирало. Важно е също да се записва как се чувства детето Ви след хранене.
Например, когато установите, че детето Ви има газове, отбележете това. Ако водите дневника в продължение на поне четири седмици, ще можете да разберете дали детето Ви проявява някакви симптоми след консумацията на определени храни. За по-голяма сигурност може да продължите с диета на въздържане, за да разберете дали сте на прав път.
Трябва ли храните, предизвикващи непоносимост, да бъдат изключени напълно от диетата?
Препоръчително е да изключите от хранителния режим на детето всички храни, които не му понасят добре. Освен това, симптомите обикновено са доста неприятни и не е нужно излишно да ги провокирате. Ако обаче установите, че детето Ви понася определени храни в малки количества, такива храни все пак могат да се консумират. Предвид това, че е възможно хранителната непоносимост да отзвучи с израстването на детето, препоръчваме да опитвате да го захранвате със съответните храни отново и отново в малки количества, и по такъв начин да установите каква е индивидуалната му поносимост.
Кои храни най-често предизвикват хранителни алергии и непоносимост?
Към храните, които най-често предизвикват алергии, спадат кравето мляко, яйцата, рибата, соята и ядките. По отношение на хранителната непоносимост, децата на възраст 4-5 години имат такава най-често към лактозата - т. е. към различните млечни продукти.
Какви са симптомите на хранителна непоносимост при бебетата и малките деца?
Обикновено хранителната непоносимост е съпътствана от нарушения в стомашно-чревния тракт, в това число газове, запек, диария и болки в корема. Кожни реакции, като напр. сърбеж, също са възможни при непоносимост към определени храни.
Какво трябва да се предприеме в случай на непоносимост при бебета и малки деца?
Най-лесният начин да се справим с хранителната непоносимост е като изключим съответните храни от диетата или ограничим консумацията им – обикновено те се понасят добре в малки количества. Най-добре е да пробвате какво количество от съответната храна понася добре на детето Ви.
В случай, че на детето не му понасят определени храни, погрижете се то да получава всички важни хранителни вещества от други храни.
Информация за автора
Самата Аня Шрьодер е майка и от много години пише на свободна практика за няколко големи семейни блога. Тя се фокусира основно върху семейни теми и вдъхва живот на текстовете си с живия си разказ.