През първите няколко седмици след раждането има случаи, като например пазаруване, посещение при лекар или социални задължения, при които се налага да отсъствате от дома за по-дълъг период от време.
Проверете първо дали можете да вземете бебето с Вас, може би и някой, който да Ви помага. Вие винаги ще можете да намерите тихо място да накърмите бебето. Ако е невъзможно да го вземете с Вас, можете да изцедите кърмата предварително. Таткото или този, който се грижи за бебето може да му даде изцедената кърма от бутилка.
С изцедената кърма трябва да се борави внимателно. Потърсете съвет от Вашата акушерка.
Изцедената кърма може да се съхранява в хладилник при температура + 4 ° C - + 6 ° C (моля, проверете температурата с термометър) в подходяща, плътно затворена, чиста бутилка (стъкло или пластмаса) за максимален срок от два дни. Млякото не трябва да се държи във вратата на хладилника, а в задната му част – там, където е по- студено.
На какво да обръщаме внимание по отношение на изцедената кърма?

Важно:
Всички предмети, които влизат в контакт с кърмата трябва да се почистват внимателно! Почиствайте шишетата и бибероните след употреба с топла сапунена вода и четка и след това ги стерилизирайте в стерилизатор или преварете за 3 минути или в съдомиялна машина при 65 ° C.
Ако кърмата трябва да се съхрани за по-дълго, тя трябва да бъде замразена при -20 ° C . Размразяването трябва да бъде бавно, най-добре за около 24 часа в хладилник или под бързо течаща студена или топла (макс. 37 ° С) вода. Закрийте контейнера, за да не се намокри. Микровълновата печка не е подходяща за размразяване на кърма.